Vid ridning hos Ridskolan Stockby ska skyddsväst användas av alla ryttare till och med hela det året man fyller 18 år vid markarbete/hopplektion och uteritt. För ponnyryttare till och med nivå P5 är skyddsväst obligatorisk på alla ridlektioner. Lidingö Ryttarförening erbjuder hjälmar och skyddsvästar att låna, dessa finns i klubbrummet. Förutom skyddsväst ska även godkänd ridhjälm användas vid all ridning. Stövel eller känga med klack samt i övrigt lämplig klädsel ur säkerhets- och väderlekssynpunkt skall användas.

Förtydligande:
P1 – Alltid skyddsväst vid alla ridning
P2 – Alltid skyddsväst vid alla ridning
P3 – Alltid skyddsväst vid alla ridning
P4 – Alltid skyddsväst vid alla ridning
P5 – Alltid skyddsväst vid alla ridning
P6 & P7 – Alltid skyddsväst vid markarbete, hoppning och uteritt. Vi ser gärna att Du använder skyddsväst vid alla ridlektioner.

För ryttare på stor häst:
Till och med hela det året du fyller 18 år ska skyddsväst användas vid markarbete, hoppning och uteritt. Vi ser gärna att du som är över 18 år fortsätter rida med skyddsväst.