I och med den ökade smittspridningen av covid -19 så kommer vi att skärpa våra riktlinjer. Ridskolan Stockby kommer således även att fortsättningsvis följa de rekommendationer som Folkhälsomyndigheten, Region Stockholm och Svenska ridsportförbundet sätter upp, och vi hänvisar därför alltid till att man håller sig uppdaterad på vad som gäller.

Läktaren i båda ridhusen kommer att vara stängda tillsvidare, dvs ingen får sitta/stå där.

Ska du rida på lektion och din häst/ponny redan går på lektionen innan så ska du vänta tillsammans med din ridgrupp i stallet eller utanför porten i stora ridhuset. HÅLL AVSTÅND TILL DINA GRUPPKOMPISAR!!

Barn i nybörjargrupper får max ha en vuxen person med sig i stallet/manegen, men bara om barnet behöver hjälp.

Max 1 vuxen person får vara i sadelkammaren och omklädningsrummet.

Vi ber alla som har skåp i omklädningsrummet att i största möjliga mån byta kläder hemma och bara ha hjälm, skor/stövlar i skåpen.

Behöver man låna väst eller hjälm gäller även regeln max 1 vuxen person i klubbrummet.

Fortsättningsvis ska alla även fortsätta att följa de redan uppsatta riktlinjerna som vi tidigare har gått ut med.

Vi behöver nu alla vara solidariska och hjälpas åt för att förhindra smittspridningen. Om vi inte följer dessa riktlinjer så kan vi i värsta fall bli tvungna att stänga ner vår verksamhet vilket vore förödande.

Tillsammans hjälps vi åt att förhindra smittspridningen!