Tomma läktare

Med anledning av regeringens nya beslut om att det inte får vara fler än 50 personer samlade vid allmänna sammankomster, så behöver vi nu göra vissa justeringar för att vi ska kunna hålla verksamheten igång. Vi kommer att kunna köra på med planerade aktiviteter och ridlektioner OM alla följer våra riktlinjer.

 

Seriedressyren kommer att genomföras som planerat, dock inför tomma läktare. Ni som skall vara med och tävla får därför EJ ta med er något sällskap/publik, och med det menas det att INGEN förutom ni som skall tävla får vara kvar på anläggningen. Samma regler gäller så också för andra kommande aktiviteter.

 

Vid ridlektioner uppmanar vi er alla, elever, föräldrar och övriga att tänka till både en och två gånger.

 

  • Om inte ert barn är i stort behov av er hjälp i stallet så vill vi att ni håller er utomhus.
  • Ta inte med extra personer (kompisar, syskon mm) till anläggningen, kom själva!
  • Om ni som förälder måste stanna kvar så sitt då på läktaren men håll ett gott avstånd till nästa person. Vi ser i nuläget allra helst tomma läktare och vi vill inte behöva tejpa upp ”sittrutor” för att ni skall hålla avstånd till varandra.
  • Stanna ej kvar på anläggningen mer än nödvändigt. Kom och rid och åk därefter hem direkt.
  • Uppehåll ej er i klubbrummet.
  • Har ni frågor till instruktör eller annan personal ber vi er mejla dessa frågor till oss istället för att ni kommer in på kontoret.

TACK FÖR VISAD HÄNSYN!

Lidingö 2020-03-28