Under söndagen tog Martin med sig ryttare från Träningsgrupperna i hoppning och åkte till Roslagens Rid- och Körklubb för första omgången av Hoppallsvenskan div. 4. I första klassen var det nästan bara felfria ritter från Stockbygänget och i lagklassen slog de till med fyra felfria rundor i grundomgången! Inför omhoppningen låg våra ryttare i ledning på klart bästa tid av de tre lag som gick vidare. Tyvärr var de andra två lagen bättre än oss i omhoppningen men våra ryttare slutade på en välförtjänt tredje plats av de tretton lag som kom till start.
Det var nöjda ryttare som kom tillbaka till ridskolan på eftermiddagen och vi som följde tävlingarna “online” tackar för en spännande stund!
Med på tävlingen var förutom lagledare Martin Renström följande ekipage:
Rebecca Hofvander – Tasset Girl
Maja Westerman – Sylvester
Wilma Nordin – Moncler
Ann Hamler – Tiny Tim

Ett stort grattis till fina prestationer under dagen, Vi väntar med spänning på nästa omgång!

Mer detaljerade resultat finns på online.equipe.com