Har du varit bortrest över sportlovet???

 

För att stoppa spridningen av covid -19 sätts nu fler åtgärder in i Region Stockholm. Bland annat så kommer distansundervisning att ske för alla gymnasie- och högstadieelever att ske hela veckan efter sportlovet. För de som har valt att resa utomlands så gäller regeln att man ska stanna hemma i sju dagar efter sin hemkomst och att man ska provta sig fem dagar efter hemkomst.

 

Vi på ridskolan uppmanar nu alla våra elever och föräldrar till att hjälpa till och skydda personalen från eventuell smitta och att ni vid minsta symtom stannar hemma från er ridning. Har ni varit bortresta i Sverige så ska ni tänka till ett par vändor extra innan ni kommer och rider och har ni varit utomlands så uppmanar vi er att ni avstår från att komma till oss första veckan efter er hemkomst.