KALENDER
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Teoriclinic med Jeanna Högberg
”Kommunikation, utbildning och lärandet – från ung till äldre häst”
Jeanna Högberg, född 1982, är en svensk dressyrryttare som redan deltagit i fem europeiska mästerskap både på ponny och stor häst. Tillsammans med hästen Darcia red ekipaget ihop en silvermedalj på de Svenska Mästerskapet i Dressyr i maj 2014, deras tredje start någonsin i Grand Prix. Efter det tog Jeanna klivet upp i den svenska A-truppen och representerade Sverige i Nations Cup i Aachen samma år och fick sedan representerade Sverige under VM i Frankrike och det var den unga Darcias sjunde start i Grand Prix.
Jeanna Högbergs sto Astoria blev i november 2018 tvåfaldigt bästa unghäst i ”Champion of the winners” en tävling för landets bästa unga dressyrhästar.
Jeanna är idag en etablerad dressyrryttare på elitnivå med stor erfarenhet av att utbilda dressyrhästar och en uppskattad föreläsare. Under clinicen kommer Jeanna visa rörelser upp till Grand Prix på två av sina hästar.
Clinicen är kostnadsfri genomförs i samarbete med Lidingö Ryttarförening och ingår i Ridskolan Stockbys teoridagar.
Alla medlemmar i Lidingö Ryttarförening är välkomna!
”Jeanna Högberg har det – vinnarskalle. Ingen diskussion där, Jeanna är suverän på att gå in på banan och ge allt.” (Patrik Kittel februari 2019).
Mer om Jeanna se: www.jeannahogberg.se
För dig som rider i P6-P7 samt i våra storhästgrupper. Ordinarie ridning utgår på respektive teorikväll. Du anmäler dig till en eller flera clinics utefter vad du är intresserad av.
Anmälan på listor i stallet eller via mail, info@ridskolanstockby.se
Tänk på att klä er varmt.
VÄLKOMNA!