Pga av allvarliga smittor och hästsjukdomar som cirkulerar i närområdet håller vi vår anläggning stängd för besökande hästar tillsvidare för att minska riskerna att hästar och ponnyer ska smittas. Lektionerna kommer att fortsätta som vanligt enligt schema. Du som vistas i andra stall måste vara noga med att byta alla kläder och tvätta skor i bakteriedödande medel innan du kommer till vårt stall. Detta för att eliminera smittspridning mellan hästarna och stallen. Vi hoppas att du har förståelse för detta och tänker en extra tanke på hur vi kan hjälpas åt att hålla alla stall friska!

Läs gärna mer på denna länk hur du skall tänka:
https://www.sva.se/djurhalsa//hast/smittskydd-hast

Vi har ingen smitta i stallet utan detta är en försiktighetsåtgärd då läget för stall som drabbas av smitta är väldigt allvarlig och kan vara förödande för verksamheten.

Vi har den 12 februari beslutat att hålla anläggningen stängd för besökande hästar ytterligare en vecka. Vi återkommer med mer information onsdagen den 20 februari om när vi kan öppna för besökande hästar igen.

Vänligen
Ridskolan Stockby